صفحه اصلی > خبرها 


نسخه چاپي

بهره مندی 90 درصدی صنایع خراسان جنوبی از گاز؛ پیامی امید بخش در جهت رونق و جهش تولید

علي‌رغم محدوديت‌هاي بودجه‌اي و شرايط اقتصادي كشور، سرعت گازرساني به استان خراسان جنوبی به صورت چشمگیری در سال گذشته، افزايش یافت.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، سیدمحمود هاشمی، مدیرعامل شرکت گاز استان خراسان جنوبی، با بیان این مطلب، اظهار داشت: با توجه به تکمیل گازرساني به كليه مناطق شهری، اجرای گازرسانی به مناطق جدید و نیز توسعه شبكه در 30 شهر این استان، انجام گرفت.

وی ادامه داد: در بخش گازرساني به روستاها نيز تعداد حدود 300 روستا گازدار شد كه با اجراي پروژه گازرسانی این روستاها، برخورداري خانوار روستايي استان از 61 درصد به 77 درصد در پایان سال 98 افزایش یافت.

هاشمی افزود: در بخش صنعت نيز حدود 450 واحد صنعتی و تولیدی گازدار شد كه با گازرساني به صنايع مذكور، برخورداري صنايع استان به 90 درصد افزایش یافت. این در حالی است که كه در سال 98، مبلغ 423 ميليارد تومان بودجه از محل منابع داخلي شركت ملي گاز ايران در استان نیز جذب شده است.

این مقام مسئول با بیان این که سال گذشته 10303 مشترک شهری و 14804 مشترک روستایی از نعمت گاز طبیعی بهره مند شده‌اند، گفت: در حال حاضر، استان خراسان جنوبی دارای 189787 مشترک شهری و 73728 مشترک روستایی است.

مدیرعامل شرکت گاز استان خراسان جنوبی تصریح کرد: سال گذشته 2073 کیلومتر شبکه تغذیه و توزیع در استان اجرا شده که از این مقدار، 73 کیلومتر شبکه شهری، 1537 کیلومتر شبکه روستایی و 463 کیلومتر شبکه برای گازرسانی به واحدهای صنعتی و تولیدی اجرایی شده است.

وی تحقق‌پذیری اهداف این شرکت در سال گذشته را در مجموع، کاملاً موفق عنوان کرد و گفت: در بخش اجرای شبکه تغذیه و توزیع، 101 درصد اهداف شرکت، در بخش اشتراک پذیری 95 درصد اهداف، در بخش خطوط انتقال 70 درصد، در تعداد روستاهای گازرسانی شده 106 درصد و در بخش تعداد صنایع گازرسانی شده 125 درصد اهداف شرکت محقق شده است.

هاشمی اقدام ویژه شرکت در سال گذشته را گازرسانی به 300 روستا و 450 واحد صنعتی عنوان و خاطرنشان کرد: این پروژه عظیم گازرسانی، استان خراسان جنوبی را تبدیل به کارگاه عظیم گازرسانی کرد، ضمن آن که اجرای سیستم مانیتورینگ برای 25 ایستگاه منشعب از خطوط انتقال گاز استان شامل نیروگاه‌ها، کارخانه سیمان قائن و کارخانه سیمان باقران و تمامی ایستگاه‌های CGS اصلی و پرمصرف، انجام شده و مانیتورینگ 24 ایستگاه مربوط به جایگاه‌های سوخت استان نیز تا پایان مهرماه سال جاری به بهره‌برداری خواهد رسید.

گازرسانی به 10 هزار واحد مسکونی مناطق محروم؛ از اهم برنامه‌های سال جاری

مدیرعامل شرکت گاز استان خراسان جنوبی در بخش دیگری از سخنان خود، به برنامه‌های سال ۹۹ این شرکت اشاره کرد و گفت: گازرساني به 400 روستا و افزایش بیش از 90 درصدی برخورداری در بخش روستایی که البته دستیابی به این هدف بزرگ، منوط به تخصیص اعتبارات به مقدار مناسب و در زمان مناسب بوده، ازجمله برنامه‌های اولویت‌دار این شرکت است.

وی گازرساني به 150 واحد صنعتی و تولیدی ديگر و افزایش برخورداری صنایع موجود به بیش از 96 درصد و اصلاح و تقويت شبكه‌هاي موجود گازدار به منظور پايداري و استمرار جریان گازرساني را از دیگر برنامه‌های سال جاری شرکت عنوان کرد و اظهار داشت: این مهم البته با توسعه زيرساخت‌هاي مانيتورينگ شبكه و ايستگاه‌ها و استفاده از فناوري‌هاي جديد، انجام خواهد گرفت، ضمن آن که گازرسانی به 10 هزار واحد مسکونی متعلق به محرومین، از پروژه‌های بسیار مهم و اولویت‌دار شرکت در سال جاری خواهد بود.

هاشمی در پایان، در خصوص شعار سال و عملکرد این شرکت، گفت: انشاءالله در سال جاری که سال جهش تولید نام‌گذاری شده، تلاش داریم تا نهضت گازرسانی با شتاب بیشتری ادامه یابد؛ بطوری که با همت کارکنان شرکت گاز و در صورت تخصیص به موقع نقدینگی، 400 روستای دیگر به شبکه سراسری گاز طبیعی متصل شود و پیش‌بینی می‌کنیم در صورت انجام این کار، درصد بهره‌مندی در حوزه روستایی خراسان جنوبی در پایان سال 1399، به بیش از 90 درصد افزایش یابد.

  • تاریخ درج خبر :
  • 1399/04/02 - ١٠:٤٥
  • تاریخ بروز رسانی خبر :
  • تعداد بازدید خبر :
  • 743

خروج